neljapäev, 2. jaanuar 2025

Tagasi vaadates 2

 Peale juunikuiseid suuremaid talvekahjude likvideerimistöid läksid 2024. aasta juuli ja august suures osas ikka "sööstaianduse" tähe all, see tähendab, et töö, iganädalase keraamikaringi juhendamise, puhkusereiside, suure suguvõsa kokkutuleku, metsaretkede ja aeg-ajalt kummitavate tervisehädade kõrvalt leidus üksikuid päevi või õhtuid, et hädapäraselt umbrohi kontrolli all hoida ja kasvuhoones läbi katuse kasvada sooviv tomatidžungel taltsutada. Tuleb tunnistada, et vahepeal tikkusid pähe ka eksistentsiaalsed küsimused, et "miks nii palju" ja "kellele" ja "milleks" ja "kesse"... aga õnneks pakub aed piisavalt hingele, et need küsimused domineerima ei jäänud....


... vaid hoopis andsid piisavalt kangust rinda pista ühe aianurgaga, kust möödudes ma viimastel aastatel lihtsalt silmad kinni olen pigistanud ja otsekui romaanis "Tuulest viidud" endamisi pobisenud, et "Ma mõtlen sellele homme!"













Aastal 2015 kasutasin seda aiaäärset eksperimendina, et kuidas töötaks minu aias kruusakattega peenar. Kas tuleb õnn õuele ja silmapiiril paistab müütiline "hooldusvaba ala".  Alla sai pandud korralik kiht ajalehti ja peale korralikult pestud kruusakivid. Alguses nägi pilt välja selline ja olin uudishimulik, kaua peenar (peaaegu) umbrohuvabalt vastu peab, ilma et jamaks läheb.

Eksperimendi käigus sain vastuseks, et üllatavalt kaua. Tundub, et ajalehekiht sai korralik ja enne kui orashein ja naat tee tagasi peenrasse leidsid läks ikka aastaid. Mõnda aega oli elu lill. Pilt neli aastat hiljem ehk aastast 2019, istutatud taimed on suureks kasvanud. Puude-põõsaste vahelt tuli aeg-ajalt orasheina pealseid ikka lõigata aga esialgu olid need üksikud läbitungijad.












Kusagil 2021. aasta kandis hakkas aga asi selle alaga aina hapumaks kiskuma. Ja tuli selgelt välja muidu kivisel kruusakünkal asuvasse aeda päris hästi sobiva kruusakattega peenra suurim puudus - keegi loll peab lõpuks need kivid ju sealt rohu vahelt kätte ka saama!

Mis seal ikka, kui ei aita jõud aitab kavalus. Terve 2023. aasta suve mõõdeti lastele jagatavat boonus-ekraaniaega kiviämbrites. Jäi Robloxi mäng sõbraga pooleli aga kurja ema poolt limiteeritud nutiaeg otsas? Mis seal ikka, ämbritäis kive ja telefon avaneb kui võluväel. Lapstööjõu kasutamine on juba meie suguvõsas selline kena traditsioon.

Lõpuks, 2024. aasta augustis, kui kivid enam-vähem üles võetud sai ala uuesti läbi kaevatud ja siis oligi mõttekoht, kas need aastad väiksemat töövaeva, sest päris ilma hoolduseta ei pääse ka kivipeenra puhul, väärib neid aastaid kolekohaga probleemi eiramist ja kivide üleskorjamist. Esialgu jäi kate peale panemata. No ja kui katet peal polnud siis imbus sinna peenrasse puude-põõsaste vahele sügisel terve hulk sibullilli. Elame-näeme, mis mõtted järgmine hooaeg toob.







kolmapäev, 1. jaanuar 2025

Tagasi vaadates 1

2024. aasta aia-aasta oli tegelikult üllatavalt produktiivne. Kuigi blogisse tehtu kirjapanemise ja piltide näitamiseni ma aasta jooksul õieti ei jõudnudki, siis tegelikult sai kõik vajalik tehtud. Talvekahjusid ja väljaläinud taimedest jäänud auke oli aias siin ja seal. Nii said näiteks korraliku laksu kaks hiigelsuurt igihalja kaerandi puhmast kiviplaatidega sillutatud teeraja ääres. Pildil ees servas on näha kuidas suured kaheksa aastat oma kohal kasvanud "pokumättad" on talvega seest pruuniks mädanenud. 













Mingi eluvaim oli kõrrelistel veel sees aga selleks, et asjal ikka nägu ja tegu oleks, tuli juuni alguses kiviastmed üles võtta, uued igihalja kaerandi taimed istutada ja seejärel kõik tagasi laduda. 

Igihaljas kaerand on ilusa sinakashalli tooniga ja kuju on mõnus ümmargune "pokumätas". Välja kaevata neid kaheksa aastaseid pooleldi kuivanud mürakaid muidugi andis aga tehtud ta sai. Õnneks on kaerand väga usin külvaja ja taimi oli mul eelmistest aastatest pottides hulgem ning asendus omast käest võtta. 

Kive on muidugi kogu aeg puudu, nii oli ka see astmete ülesladumine paras pusle paikanuputamine, et vähestest ja väikestest allesjäänud kividest sobilikud kokku saada. 


Juulikuus polnud enam väga arugi saada, et midagi samal aastal üles võetud ja tagasi pandud, nii et võib töö kordaläinuks lugeda küll.  













Korraliku laksu saanud Pfitzeri kadakas `Goldkissen` tundus mulle suve algul täiesti lootusetu juhtum. 2013. aastal aeda toodud selline pisike nunnuke....

....on 11 aastaga parajalt kasvuhoo sisse saanud ja 2023. aasta suveks oli selline mürakas nagu pildil kaerandipokude taga näha

Goldkissen tekitab vastakaid tundeid, ühelt poolt on aias suurt pilti ja vaadet arvesse võttes mu lemmikuid, sügisel-talvel on ta muidu halli/pruuni/valge taustal võrratu, ilusa kollakasrohelise värviga täiendab läheduses asuvat tumedavärvilist lodjapuulehist põisenelat, korrustena üksteise kohal kasvavad oksad lisavad peenrale ilusat ruumilist efekti ja kõrgust, igatepidi üks sümpaatne tegelane.

 Aga kui ma igal suvel ta üha laienevate külgede alt jälle teisi taimi kaugemale kolima pean, pole ma just vaimustuses - ruum on ju aias ikkagi piiratud. Nii et kui ta peale eelmist talve pooleldi pruuniks kuivanuna lume alt välja sulas, oli alguses küll kahju aga seejärel kavatsesin talle juba saega läheneda  - mõelda vaid kui palju ruumi vabaneks kui see pruun tuust maha võtta - peaaegu nagu uus peenar kohe.

 Samal ajal kuuri juures toimetav metsamees aga pidurdas mu lageraiesoovi, et "lõika ikka kõigepealt pruunid osad välja ja anna aega". Ma siis lõkasin, peale seda nägi Goldkissen välja just nii atraktiivne nagu pildil


Hooaja lõpuks tuli aga tunnistada, et abikaasal oli seekord õigus. Hämmastavalt kiiresti olid koledad pruunid kohad täis kasvatatud ja septembris oli pilt juba päris kena. 


Vaatame, kuidas seekordse talvega läheb, eks ta nõrgem ole tänu läbielatud raskustele ikka aga hoian talle pöialt!