reede, 2. aprill 2021

Lumikellukeste aeg

Panen ühe sõbra palvel ritta oma vähesed lumikellukesed, ainult kaheksa erinevat liiki/sorti neid ongi aga kui kuri koroonaaeg ei lase külla tulla lumikellukesi vaatama, olgu nad siis arvutiekraanilgi olemas.

Voronovi lumikelluke kasvab looduslikult Kaukaasia lääne- ja keskosas ja Türgis. Mina leidsin need sibulad kaubandusvõrgust, kus neid müüdi ekslikult suureõielise lumikellukese nime all. 

Harilik lumikelluke on aastate jooksul arvukust aias tublisti suurendanud. Väga õnnelik ta siin kuivas kõrbes pole aga nii aednik kui sipelgad on teda siia-sinna levitanud. Sel aastal leidsin aiaservast paksu lumehange alt esimest korda ka hallitanud lumikellukesepuhma. See tuleks nüüd ilmselt üles kaevata ja põletada sest hahkhallitus pole lumikellukeste puhul naljaasi


Hariliku lumikellukese täidisõieline vorm, saadud siitsamast alevikust ühest vanast aiast. Täidisõielist lumikellukest on maailmas tuntud juba enne 1731. aastat. Minu aias on puhmad juba päris suured. Huvitav, kas suuri lumikellukeste puhmaid tuleks üles kaevata ja laiali jagada, et nad liiga tihedaks ei läheks? Äkki neid tihedaid puhmaid kipuvad ka seenhaigused rohkem kimbutama?Harilik lumikelluke Lady Elphinstone avastati 1890. aastal Cheshirest. Väga ilus kollane topeltõiega lumikelluke. Kollastest on tegelikult mul olemas ka `Wendy´s Gold` aga ainult üks kehvake taim, midagi talle ilmselt kasvukoha juures ei meeldi.

Harilik lumikelluke `Blewbury Tart`. See tore lumikellukese sort leiti  1970. aastatel Blewbury kirikuaiast Oxfordshires. Õied on küllaltki püstised aga selleks, et õie ilu hinnata tuleb ikkagi sisse piiluda, eemalt meenutab lihtsalt arusaamatut pusa.


Harilik lumikelluke `Wasp`. Avastati 1995 aastal Herefordshirest.  Nime on sort saanud õie kuju järgi, mis meenutab herilast


Harilik lumikelluke `Viridapicis` on `Waspi`kõrval üks mu lemmikuid. Tegu on vana sordiga, mis leiti Hollandist juba 1920. aastatel. Paljuneb kiiresti ja on oma rohelise laiguga välimiste õielehtedega piisavalt pilkupüüdev ja eriline.


Ja ongi kõik. Lumikellukestega annab väga lihtsalt lolliks ära minna ja uhkemad sordid maksavad palju. Kuna mul ei ole pakkuda häid tingimusi, siis väga palju juurde ma neid muretseda ei plaani. Lumikellukesed tahaksid tegelikult kevadise päikese järel märksa niiskemat ja jahedamat kasvukohta kui mul suvel  pakkuda on. Ka see aianurgast leitud hahkhallitus ei sisenda kindlustunnet. Aga mõned lumikellukesed lihtsalt peavad aias olema.3 kommentaari:

 1. Jaa, ilma pole võimalik. Isegi futulandis on üks. :)

  VastaKustuta
 2. No keegi sõber jõudis ette! Mõtlesin samuti Sulle kirjutada, et pane nüüd omad ka ritta! Lumikellukesi on alati põnev vaadata! Üks tänulik loll.

  Ps! Lumiklukestega peab kannatlikkust olema. Lehekomposti ja armastust ning pisut suvist puudevarju ning küll nad edenevad!

  VastaKustuta
 3. Lumikellukestega lolliks minemist ma kohe täitsa kardan :) Võib olla on nende kõrge hind isegi hea, see tõmbab pidurit. Aga on ikka iludused küll siia ilma loodud :D

  VastaKustuta