esmaspäev, 4. mai 2020

Kobarhüatsintidest

Hakkasin sel kevadel esimest korda oma aia kobarhüatsinte lähemalt uurima. Kobarhüatsindid on siiani tundunud kuidagi tavalised, isegi veidi igavavõitu, ilmselt seepärast, et need vanad head sinised kasvavad igas aias ja on alati kasvanud. Tegelikult on nad aga väga ilusad taimed ja nagu kõiki varakevadisi sibullilli võiks neid aias tegelikult rohkem, palju rohkem olla. Peaks sügisesele aednikule mingi meeldetuletuse panema.

Kobarhüatsindid kuuluvad praeguse määratluse järgi aspariliste sugukonda ja kokku on neid 30 Euroopas, Vahemeremaades ja Edela-Aasias kasvavat liiki. Harilikku kobarhüatsinti on mul mitmes kohas, kipuvad laiutamagi. Leidsin Sibullillede raamatust nende kohat toreda teadmise, et Tartu Ülikooli botaanikaaias kasvavad nad aastast 1807.


Paar aastat tagasi sain sünnipäevaks potitäie õitsvaid kobarhüatsinte, kus hulgas oli ka paar valget. Harilik kobarhüatsint ´Album` on ka vana ja auväärne sort, maailma aedades kasvatatakse aastast 1596. Eriti kiired laienejad nad minu aias ei tundu olevat


Roosade õitega hariliku kobarhüatsindi sain kelleltki aalujatest, kes jagas võib märku anda. Huvitav kas tegemist on hariliku kobarhüatsindiga `Carneum`?


Varane kobarhüatsint (Muscari auscheri) on Iraani ja Türgi endeemne liik. Ema jagas mulle kunagi varase kobarhüatsindi  sorti nimega `Ocean Magic`, väga sümpaatne värvikombinatsioon.


Armeenia kobarhüatsint (Muscari Armeniacum) `Mountain Lady`.Eriti kummaline näeb välja armeenia kobarhüatsint `Fantasy Creation`. Selline naljakas pusa.
Laialehine kobarhüatsint (Muscari latifolium) kasvatab sibula kohta vaid ühe laia lehe. Türgi endeemne liik.


Ilusaid kobarhüatsindi liike ja sorte on aga tänapäeval oi kui palju, pole midagi nii tavaline ja ilmetu taim. Peab hakkama aga sügisel kaubandusvõrku kammima.


9 kommentaari:

 1. Väga põnev erinevaid vaadata ja võrrelda. Kobarhyatsinte ei pakuta meil just palju, kuigi võiks.

  VastaKustuta
 2. Põnev maailm, mul vist kolm erinevat.

  VastaKustuta
 3. Hea taim, nad õitsevad päris jupp aega ja õitseajad on ka erinevad. Üks lõpetab, teine alustab.

  VastaKustuta
 4. Väga armsad ja kaunikesed! Toredad rõõmustajad sul seal :)

  VastaKustuta
 5. Ma olen neid alati armastanud aga vahepeal on vaimustus maha käinud. Meeldivad ikka endiselt. Roosa võib olla küll Carneum aga ka kaubanduses on mingi roosa ringelnud.

  VastaKustuta
 6. Kaubandusest võib saada tõesti igasuguseid. Aga just selle vana taluaia kobarhüatsindi kättesaamine on kõikse keerulisem tänapäev. Samas on ta minumeelest kõige väärikam ja paremate proportsioonidega (lehed-õied). Hea, et mul õnnestus teda Kloogalt ühest aiast saada.
  Roosa, mis meie kaubandusvõrgus on enam ringelnud, on 'Pink Sunrise'.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kas tõesti? Ma arvasin, et see "taluaia vana" on igas aias olemas, aga eks ta kipub nende vanade sortidega vist nii minema ajapikku. Suhtun temasse siis nüüdsest aupaklikumalt :D

   Kustuta
 7. Väga ilus on ka helesinine.

  VastaKustuta
 8. Mulle loomulikult meeldivad nad kõik, aga need "taluaia sinised" on selles mõttes lemmikud, et paljunevad kiiresti ja löövad massiga. Eriti ilusad nt kõrgete tulpide all. :)

  VastaKustuta