pühapäev, 23. veebruar 2014

Küsija suu peale ei lööda ehk tundmatute tuvastamine

Kuigi salli äärepits veel varrastel pooleli, hakkasin vaikselt oma aiavihikust ka Tiitabelisse asju kandma. Algus läheb väga konarlikult ja vaevaliselt. No aga kui ma oma koduraamatukogu 1700 teost excelisse kantud sain, siis peaks mu imetilluke aialapp ju käkitegu olema, kas pole?

Põhjus taimede arvutisse kandmiseks on lihtne, mälu mul ei ole ja ainult ühes kaustikus nimesid hoida tundub riskantne, ideaaljuhul võiks ju tabel lisaks paberkujule ka kahel erineval välisel kõvakettal olla. No nii igaks juhuks.

Kohe ilmnes aga ka probleem. Kuna mul on ääretult palju igasuguseid rohevahetustelt saadud taimi, pole mul paljudel juhtudel õrna aimugi, mis sordiga tegemist. Aga kuna mul on nüüd palju uusi ja tarku aiahuvilistest tuttavaid, siis laon igaks juhuks nüüd oma tundmatud siia rivvi. Ehk juhtub ime ja mõni tuntakse ära.

Esimest tundmatut on ilmselt võimatu tuvastada, valgete õitega põõsasmaranaid on ju nii palju. Nii et ilmselt jääbki ta tundmatuks. Pärit Ellamaalt.


Veel üks lootusetu juhtum on ilmselt ka sinine elulõng, mis meile 2010. aastal kingiti:


Tundmatu tulp tuli Hansaplandi lahtiste sibulate kastist Pinocchio pähe. Pinocchio ta igal juhul pole aga tegelikult meeldib ta mulle isegi rohkem. Väga varajane ja narmasõiega.Kuigi aed oli enne meie tulekut pidanud kümmekond aastat ise hakkama saama, olid mõned kangekaelsed kultuurliigid siiski alles, muuhulgas ka kaks iirist. Ilmselt on tegu levinud taluaia sortidega. Sama küsimus on ka sinise iirisega, ilmselt kõige tavalisem juba ammu aias kasvatatav sort aga nime ei tea.


Kolmest vanast pojengist olen suutnud ainult ühe ära määrata, ülejäänud siin:

Rohevahetuselt on saadud terve hulk kraami, mida ka ilmselt juba aastakümneid taluaedades kasvatatatud aga nende õiget nime pole lahked jagajad teadnud. Kõik on ilmselt juba aastakümneid vanad sordid.

Vähemalt see tegelane peaks küll tuttav olema aga no sordinime ei tea . Samasugune valge on ka.

Rohides avastasin järsku peenrast täiesti tundmatu eluka:


Ellamaa aianduspäevadelt pärit helmikpöörisel jäi lihtsalt nimi üles kirjutamata


Samamoodi sellel kaunitaril


Veel üks tundmatu Rohevahetuselt


Koos purpur-lumeroosiga sain ka valgete õitega lumeroosi, kelle täpset nime ei tea

Tundmatu nelk

Tundmatu asiaatKindlasti on aias tundmatuid veel aga praegu ladusin siia need, kelle pildid arvutis olemas olid. Flokside ja astilbede osas on lootus väga väike aga ehk saab mõnegi taime kambapeale paika pandud. Aitäh juba ette kõigile mõistatajatele!

10 kommentaari:

 1. Kui tegemist on vanade pojengidega, siis roosa on ilmselt Edulis Superba. Punastest on kõige levinum varajane Rubra Plena või tunduvalt hilisem Karl Rosenfeldt

  VastaKustuta
 2. Roosasid on kaks tükki, üks veidi tumedam, teine heledam. Ma arvasin just, et see üks, mille pilti ma ei pannud on Edulis Superba aga loomulikult võin ma eksida. Kahjuks te see suvi ei õitsenud ja pole praegu pilti võrdluseks kõrvale panna. Õitsevad nii punane kui roosa ühel ajal juuni alguses. pilt tehtud 10.06

  VastaKustuta
 3. See täpiline on kopsurohi, täpsem sordinimi oleneb õievärvusest ja muust. Nelk on hall nelk, ka täpsemalt ei tea.

  VastaKustuta
 4. Pakun, et hosta on Halcyon, heas mullas ta läheb selliseks lopsakaks ja punane astilbe võiks olla vana hea Fanal. Kas lehevarred on punakad?

  VastaKustuta
 5. Astilbe võib olla ka Montgomery, suvel õitsemise ajal
  oskaksin täpsemalt öelda, mul on mõlemad olemas.

  VastaKustuta
 6. Mul näeb üsna samamoodi välja Elulõng "Juuli", mille Kivistikult ostsin! Aga küllap neid on sarnaseid mitmeid! :)

  VastaKustuta
 7. Ma ei armasta elektrivalgusega lugeda mustal taustal olevat kirja, üritan nüüd Sind veidi aidata.

  1. Arvan, et maran on `Abbotswood`, põõsas on on üsna püstise hoiakuga ja ülisuurte õitega võrreldes teiste sortidega.

  2. Narmasservalisi kaufmanni tulpe pole eriti palju, fotol peaks olema `Fringed Red Riding Hood`

  3.Iiris võiks olla `Blue Monarch (Sass 1933)

  4. Pojengide määramisel peaks tundma ka lõhna :), aga arvan, et see võiks olla ehk `Rosea Plena`, kuigi väga kindel pole. `Edulis Superba on veidi teist tooni.

  5. Hosta tundub tõesti olema `Halcyon`

  6. Esimene floks on `Ditinstvo` Meil kasvatati varem palju väga häid vene ja ukraina aretisi, neid tuleks hoida

  7. Roosa astilbe on `Peach Blossom` ja punane `Fanal`, siin ma ei kahtlegi.

  7. See roosa floks meenutab mulle `Devuška iz Podmoskovje`, tal on iseloomulikult hea lõhn, valge peaks olema `Bolšoi Medved`, mõlemad on võimsa kasvu, rikkaliku õitsemisega väga terved sordid. Kui nii, siis arvasin vist ära.
  8.Astrit ei julge pakkuda, aga edasi tuleb 9. harilik kopsurohi
  Kui see helmikpööris on tegelikkuses veidi erksama värvusega, siis on ta `Palace Purple`

  Iiris `After Dark` (Schreiner 1963, saanud mitmeid auhindu)
  Lumeroos on must lumeroos (H.niger)

  Liiliaid on pildi järgi päris võimatu määrata, samavärvilisi sorte eristavad nii tolmukate värvus, kui kroonlehel olevate täppide värvus, suurus ja asetsus. Pane kirja lihtsalt kollane liilia ja kust Sa ta said, mõnikord võib vedada ja sedasi nimegi leida.

  Googelda nüüd nende nimetuste järgi ja võrdle oma piltidega, arvan, et nii mõnelegi said nime ja kui mitte, ära väga kurvasta, igas aias leidub nimetuid :)

  VastaKustuta
 8. Oih, tahtsin kirjutada, et tegu on tavalise kirju kopsurohuga s.t. liigiga, aga.... :D Palun vabandust!

  VastaKustuta
 9. Oi suur aitäh kõigile, sain rohkem tarkust kui lootagi julgesin. Eks hakkan nüüd usinalt arvutist jälgi ajama ja kevadel-suvel taimi nuusutama :)

  VastaKustuta
 10. Imetlusväärne, kiirtuli Muhedikult nagu Bjorndalenil Šotsi olümpial meeste teates!

  VastaKustuta